Webové stránky používajú súbory cookie na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.

Ako sa žije „Aloha”

LIGS University – to nie sú len študenti, ale aj zamestnanci, ktorí sa o nich starajú. A to aj z havajského ostrova Oahu! Život však nie je len o práci a bol by hriech nevyužiť lákadlá tohto krásneho ostrova. Rozhodli sme sa s Vami podeliť o naše zážitky a predstaviť miesta, ktoré pri návšteve Havaja rozhodne nemôžete vynechať.

Oahu je tretím najväčším a zároveň najľudnatejším ostrovom Havajského súostrovia, známym najmä vďaka pláži Waikiki a smutnej histórii prístavu Pearl Harbor, po ktorého napadnutí zo strany Japonska sa Spojené štáty v roku 1941 zapojili do 2. svetovej vojny. Nachádza sa tu tiež hlavné mesto celého súostrovia, Honolulu. Hoci sa jedná o moderné mesto s výškovými mrakodrapmi, získa si Vás svojím azúrovým morom, piesočnatými plážami a nádychom exotiky.

Svetoznáma pláž Waikiki, ktorá sa nachádza priamo v meste, je po celý rok plná turistov. Na ostrove však možno nájsť aj pokojnejšie pláže, kam chodia skôr miestni, napríklad Waimanalo Beach. Turisti by však mali pri návšteve pláží na Oahu zvážiť predovšetkým ich rozmanitosť. Naša HR & IT špecialistka Lucka B. vie, o čom hovorí: „Nie je nič lepšie, ako ísť z kancelárie priamo na pláž. Navštívila som ich vyše 20 a každá z nich je úplne iná. Na niektorých je biely piesok, na iných vyvreliny a skaly. Na niektorých plážach sa vďaka veľkým vlnám kúpať nedá, na iných sa človek vzdiali 200 metrov od brehu, a stále má vodu po pás.

Neznalých návštevníkov môže tiež prekvapiť dopravná situácia na Oahu. Keďže sa jedná o najľudnatejší z ostrovov, dopravné zápchy sú pomerne časté. „Ako Európanku ma prekvapilo, že aj na ostrove sa dajú nájsť štvorprúdové diaľnice, no tie sú pre USA typické. Cestovanie autom je však jedinou možnosťou, ktorá prichádza do úvahy – autobusy sú často preplnené a cestovné poriadky pomerne nespoľahlivé. Američania skrátka jazdia autami. Všetok tento chaos veľkomesta však vynahrádza nádherná príroda, ktorá ponúka možnosť úniku a relaxácie. To je pre mňa ten pravý Havaj,“ vyjadrila sa naša špecialistka marketingu Eliška.

Práve príroda je najväčším lákadlom Oahu. Pralesy, krátery (Havajské ostrovy sú vulkanického pôvodu) či vodopády – to všetko je v tomto tropickom raji k dispozícii. Oahu tiež ponúka množstvo turistických trás a chodníkov, ktoré priamo vyzývajú k preskúmaniu ostrova. Medzi návštevníkmi je veľmi populárna cesta na Diamond Head, sopečný kužeľ, ktorý tvorí dominantu ostrova. Zdolala ho aj naša Admission Officerka Klára: „Výstup na Diamond Head je jeden z mojich najlepších zážitkov z ostrova. Cesta na vrchol nie je príliš náročná a po jeho zdolaní vás čaká odmena v podobe ikonického výhľadu na celé Honolulu. Nabudúce mám v pláne výstup k majáku Makapu, ktorú absolvoval aj Barack Obama, jeden zo slávnych havajských rodákov.

Pokiaľ Vás zaujíma život bežných obyvateľov ostrova, môžete tiež navštíviť kávovú plantáž či farmy na pestovanie makadamových orechov, ktoré trochu pripomínajú veľké gaštany. „Fariem je na ostrove niekoľko. Od oficiálnych až po malé, zapadnuté. My sme navštívili jednu z tých menších, ktorú sme objavili za dvojmetrovým pásom paliem a hustého húštia. Majiteľ bol ale hrozne milý, rozprával nám o histórii pestovania orechov a sami sme si mohli vyskúšať aj ich rozbíjanie, čo bola asi najväčšia zábava,“ smeje sa Eliška. Havaj je tiež povestný pestovaním ananásu. „Na Dole Plantation môžete vidieť, ako sa toto ovocie pestuje, a dokonca sa odveziete aj špeciálnym Pineapple Expressom,“ hovorí Klára. Niet divu, že slávna pizza s ananásom nesie názov Hawaii :).

Pre našu Head of Student Services Lucku D. bola najväčším zážitkom návšteva Polynézskeho kultúrneho centra. „Je úžasné dozvedieť sa viac o živote pôvodných obyvateľov, pozrieť sa na vystúpenie slávnych tanečníc hula a zažiť tú pravú havajskú slávnosť luau,“ hovorí.

Hoci je Havaj najznámejší práve vďaka tanečniciam hula v ikonických sukniach a s kvetinovým vencom okolo krku, pôvodné obyvateľstvo tvorí len asi desatinu obyvateľov ostrova. Prevažnú časť tvoria, pre mnohých prekvapivo, Aziati. Tento fakt má veľký vplyv aj na kuchyňu ostrova. „Kto by bol povedal, že najlepší udon si dám na Havaji. Odporúčam vyskúšať predovšetkým bistro Marukame Udon,“ radí Lucka B. Typické havajské jedlá sú zmesou vplyvov z rôznych kútov sveta. Patrí medzi ne napríklad dezert známy pod názvom shave ice (drvený ľad poliaty sirupom rôznych príchutí), výborné trhané bravčové (kailua pork), pôvodne portugalské vyprážané šišky malasadas či fialová pasta poi, ktorá sa vyrába z rozdrveného koreňa tara. Obľúbenou pochúťkou Lucky B. sú krevety z reťazca Bubba Gump Shrimp, ktorá svoj názov nesie podľa filmu Forrest Gump. „Keď sme s kolegami v Honolulu, vždy radi zájdeme do Bubba Gump. Kombinácia čerstvých morských plodov a rýb s vynikajúcim koktailom Mai Tai je ideálnym zakončením pracovného dňa.

Bubba Gump Shrimp nie je jediným miestom na Oahu, kde sa môžete vydať po stopách známych filmov. Pre nášho finančného audítora Marka je tento ostrov splneným snom: „Nielen, že som mohol navštíviť slávny Pearl Harbor, ale pozrieť sa aj na miesta, kde sa točil seriál Nezvestní, pokračovanie filmu Jumanji, a hlavne môj obľúbený Jurský park!“ hovorí nadšene.

 

Život na Havaji je skrátka plný pohody, harmónie s prírodou a dobrého jedla. Presvedčte sa v našej FOTOGALÉRII.

  • Zdieľať článok

Přihlásit se do studenstské sekce