Webové stránky používajú súbory cookie na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.

Je štúdium MBA vhodné pre vás? Máme dôkaz, že rozhodne áno.

Nedávno sme medzi našimi študentmi privítali Katarínu Hovadíkovú. Od našich ostatných študentov sa odlišuje tým, že vyhrala národnú súťaž Asistentka roka 2018, ktorej bola LIGS University partnerom. Kataríny sme sa opýtali nielen na priebeh súťaže, no zaujímalo nás aj to, aký má vzťah k štúdiu a v čom ju práca napĺňa. Z jej odpovedí je cítiť toľko energie a cieľavedomosti, že nemáme žiadne pochybnosti, že štúdium nielen zvládne, ale predovšetkým aj zužitkuje vo svojom ďalšom rozvoji. Koniec koncov, presvedčte sa sami.

Dobrý deň, mohli by ste sa predstaviť našim čitateľom?

Dobrý deň, hlavná informácia o mne je, že som asistentka telom i dušou, ale o mojej práci budeme hovoriť neskôr, tak sa Vám radšej predstavím ako Katka, než ako asistentka. Mám 28 rokov a pochádzam zo Severných Čiech. Som milovníčkou malých psíkov a doma mám fenku Sofinku. Som veľmi rada, keď mám okolo seba dobrých a úprimných priateľov a ideálne pre mňa je, keď u takéhoto stretnutia svieti slniečko a na stole je dobré jedlo. Cez leto chodím veľmi rada na výlety do prírody a objavujem krásy českých pamiatok. Som čítavý typ, vo voľnom čase preto tiež často siahnem po zaujímavej knižke.

Stali ste sa výherkyňou súťaže Asistentka roka 2018 - veľká gratulácia! Bola účasť v súťaži náročná? Podľa akých kritérií ste boli hodnotená?

Z víťazstva v súťaži som nadšená. Ďakujem za gratuláciu.

Úlohy v súťaži vyžadovali snahu a čas, považujem ich však za primerané vzhľadom na to, aké odmeny boli pre finalistky pripravené. V úvode súťaže bolo prvou úlohou spísať svoj príbeh a definovať svoj osobný prínos pre firmu. Nasledovalo aktívne zbieranie hlasov u vlastného profilu v súťaži. Jedným z kritérií bolo tiež písomné hodnotenie nadriadeného. Po týchto administratívnych úlohách nás čakala organizácia dobročinnej akcie, jej natáčanie a strih videa. Nasledoval Skype rozhovor s porotou, v ktorom sme zodpovedali porotou pripravené otázky – niektoré sme vopred poznali, iné nie. Celá súťaž bola zavŕšená účasťou na Assesment centre, kde porota bližšie testovala naše schopnosti a zručnosti pomocou úloh na počítači, tímovej hry a písania eseje.

Jednou z podmienok súťaže bolo natočiť video z prípravy a realizácie verejnoprospešnej činnosti v rámci firmy. Ako ste sa s touto úlohou vysporiadali, bolo to zložité? A aká bola atmosféra v realizačnom tíme?

Táto úloha sa zdala byť spočiatku najnáročnejšia, nakoniec mi však priniesla najväčšiu radosť. Najťažšie bolo vymyslieť organizáciu, ktorú podporím, a tiež to, akým spôsobom. Chcela som vymyslieť niečo, čo bude mať dlhodobý prospech a zároveň som chcela predovšetkým vymyslieť aktivitu, do ktorej budem musieť ja a môj tím vložiť nielen financie, ale hlavne vlastnú energiu. Náročné boli tiež termíny jednotlivých schôdzok a samotnej akcie. Skĺbiť diár šiestich pracujúcich ľudí je naozaj zaujímavá činnosť. Výsledok celej akcie sa vydaril a atmosféra bola úplne skvelá. Keď sme sa v deň realizácie stretli na mieste (Klokánek Chomutov), nebolo už vôbec potrebné, aby som niečo organizovala, pretože sa každý chopil práce a išlo nám to perfektne od ruky.

V spoločnosti Liane group pracujete už 3 roky. Aké sú Vaše hlavné kompetencie a čo Vás na tejto pozícii napĺňa?

Medzi moje hlavné úlohy patrí komunikácia do všetkých strán (v rámci firmy, s dodávateľmi, a predovšetkým so zákazníkmi). Vediem celú administratívu, zodpovedám za objednávky najrôznejšieho materiálu a firemných potrieb, plánujem časový harmonogram zamestnancov i svojho nadriadeného. Mám na starosti fakturáciu a evidenciu účtovných dokladov, kontrolujem spracovanie jednotlivých zákaziek našich klientov a robím maximum pre to, aby každý vždy vedel, čo má robiť a mal k tomu všetko, čo potrebuje.

Neoddeliteľnou súčasťou mojej práce je tiež komunikácia s každým, kto k nám do firmy zavíta, a vybavenie jeho požiadavky.

Na pozícii asistentky ma najviac napĺňa pocit, že som prevažne o krok vpred pred ostatnými, vďaka čomu mám väčšinou najviac informácií. Baví ma sloboda v mojej pracovnej dobe. Mám síce dané úlohy, ktoré potrebujem splniť, ale o tom, kedy sa im budem venovať, môžem často rozhodovať ja sama. Je to práca v čistom a niekedy aj pokojnom prostredí.

Už ste niekedy absolvovali nejakú formu online vzdelávania? Či už áno alebo nie, aké v tom vidíte výhody?

Formou online vzdelávania som absolvovala skôr krátke kurzy zamerané na praktické zručnosti (fakturácia, BOZP, spracovanie administratívy, norma na úpravu písomností). S online vzdelávaním v tak veľkom rozsahu, aký ponúka LIGS University, skúsenosť nemám. Hlavnú výhodu tohto štúdia vidím v časovej flexibilite, pretože záleží len odo mňa, kedy sa budem štúdiu venovať. A páči sa mi, že môžem študovať v pokojnom prostredí, ktoré si sama zvolím.

V LIGS University veríme, že neustále vzdelávanie je jedným z kľúčov k úspechu. Čo znamená vzdelávanie pre Vás?

Vzdelávanie je pre mňa motorom. Už od ukončenia školského vzdelania neustále čítam knihy (najčastejšie o osobnom rozvoji) a zúčastňujem sa rôznych kurzov. Vďaka týmto aktivitám cítim, že sa v osobnom i pracovnom živote posúvam dopredu a nestojím na mieste.

Už ste študentkou na LIGS University. Ktorú špecializáciu ste si vybrali? Očakávate, že Vám získané vzdelanie pomôže vo Vašej súčasnej pozícii, alebo sa chcete kariérne rozvíjať?

Vybrala som si HR manažment a to z toho dôvodu, že som sa v roku 2017 rozhodla svoju kvalifikáciu rozšíriť a absolvovala som rekvalifikačný kurz Lektor ďalšieho vzdelávania. V súčasnej dobe pracujem na príprave kurzu, v ktorom budem asistentov a asistentky pripravovať na túto pozíciu a chystám sa im odovzdať svoje poznatky z praxe a hlavne nadšenie pre túto pozíciu. Naďalej však zostanem na svojej súčasnej pozícii, budem teda riešiť stále rovnaké veci ako účastníci môjho kurzu. Verím preto, že štúdium rozvoja ľudských zdrojov je pre mňa to pravé.

Jedným z kľúčových atribútov štúdia na LIGS je tzv. model „self-paced" (štúdium si organizujete úplne sami podľa svojich časových možností, žiadne pevné rozvrhy). Už ste premýšľali, ako si štúdium rozvrhnete?

Rozhodla som sa, že budem študovať postupne jeden predmet po druhom od základného modulu, cez svoju špecializáciu až k voliteľným predmetom. Plánujem najskôr študovať teóriu a medzitým spracovávať hrubý koncept seminárnej práce. Po naštudovaní teórie absolvujem test a dokončím seminárnu prácu.

Každý študent má väčšinou svoj systém, ako sa učiť. Máte aj Vy nejaké osvedčené metódy, ako úspešne zvládať učivo?

Najlepšie si pamätám to, čo si napíšem. Moja metóda teda spočíva v starostlivom písaní poznámok. Dôležité je pre mňa farebné odlíšenie jednotlivých častí textu. Keď v mysli hľadám správnu odpoveď na otázku, väčšinou sa mi vybaví priamo obrázok stránky, na ktorej mám informáciu napísanú.

Dovoľte nám aj osobnejšiu otázku. Máte nejaký osobný ideálny cieľ/sen?

Veľmi rada by som zažila západ slnka na nejakej naozaj nádhernej pláži (napríklad v Karibiku), kde nebudú žiadni ľudia. :)

  • Zdieľať článok

Přihlásit se do studenstské sekce